reklama

Volebný kódex - áno či nie?

V súčasnosti sa podnikli prvé kroky na prípravu volebného kódexu SR, ktorý by zastrešoval v jednom zákone voľby do NR SR, do orgánov obcí, VÚC, Európskeho parlamentu a prezidentské voľby. Minister vnútra Daniel Lipšic plánuje v najbližšom období, do jedného roka, predložiť návrh volebného kódexu na celospoločenskú diskusiu; už teraz sa však objavujú názory, že volebný kódex nebude prijatý.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Podľa môjho názoru by malo byť prijatie volebného kódexu prioritou všetkých relevantných politických strán. Súčasný stav, ktorý zahŕňa päť volebných zákonov, nie je vyhovujúci. V jednotlivých zákonoch možno nájsť nelogické odlišnosti, ako príklad treba spomenúť rozdielnu úpravu volebného práva (Ústavný súd v rozhodnutí PL. ÚS 6/08 napadol prekážku volebného práva z dôvodu trestu odňatia slobody len pre voľby do Európskeho parlamentu a Národnej rady, nie však pre voľby do orgánov obcí a samosprávnych krajov), možnosť voľby poštou len pre voľby do NR SR, rozdielnu úpravu volebného moratória, volebnej kampane a výšky nákladov na kampaň, rozdielny spôsob preukazovania totožnosti pri voľbe.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Práve volebný kódex by nielen v týchto otázkach, ale aj ďalších mohol priniesť zjednotenie a sprehľadnenie postupov. Dokonca by volebný kódex mohol subsumovať aj zákon o spôsobe vykonania referenda. Návrh by mal obsahovať v úvode všeobecné ustanovenia, ktoré sa budú vzťahovať na všetky voľby – aktívne/pasívne volebné právo, zoznamy voličov, volebné orgány, volebná kampaň a moratórium, možnosť voľby poštou, posudzovanie platnosti odovzdaných hlasovacích lístkov a opatrenia na zabezpečenie volieb. Ďalšou časťou by mala byť osobitná časť, kde by boli upravené odlišnosti pre jednotlivé voľby – volebné územie, kandidátne listiny, hlasovacie lístky, zápisnice pre jednotlivé voľby a ďalší postup v súvislosti s rozdeľovaním mandátov/nastupovaním do volených funkcií.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V súčasnosti sa uvažuje aj o spojení viacerých volieb na jeden termín, aby sa tým ušetrili náklady na volebné komisie. Tento návrh je určite veľmi zaujímavý, avšak z praktického hľadiska ťažšie uskutočniteľný – ústavným zákonom a zákonom by muselo byť v niektorých prípadoch skrátené funkčné obdobie. Navyše, prezident a poslanci Európskeho parlamentu majú až päťročné funkčné obdobie. Taktiež, ak by sa spojili napríklad voľby do Národnej rady a voľby do orgánov obcí, stále existuje riziko predčasných parlamentných volieb, čím by 4-ročné obdobie začalo plynúť odznovu. Ako najlepšie by bolo uskutočniť v jeden dátum voľby do orgánov obcí a samosprávnych krajov a prezidentské voľby s voľbami do Európskeho parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Technicky vykonať túto zmenu a pripraviť volebný kódex nemusí byť taký veľký problém, avšak akákoľvek zmena volebných zákonov otvára otázku počtu volebných obvodov, zvlášť pre voľby do NR SR, čo sa javí ako politicky citlivá téma. Ohľadom volieb do NR SR zaznel názor, že by bolo vhodné vytvoriť viacero obvodov, napríklad 4 alebo 8, alebo názor voliť polovicu poslancov v jednom obvode a druhú polovicu vo viacerých obvodoch. Viacero obvodov by prispelo k tomu, že v parlamente by nesedelo tak veľa Bratislavčanov, ale viac zástupcov regiónov. Je však pochopiteľné zachovanie jedného volebného obvodu, ktorý v súčasnosti vyhovuje viacerým politickým subjektom: pravicovým stranám, ktoré by mohli v prípade viacerých obvodov stratiť hlasy v regiónoch so silnou podporou strany Smer; v záujme „slovenských“ strán je čo najnižší zisk „maďarských“ strán, a ak by sa vytvorili viaceré obvody, je pravdepodobné, že by sa to prejavilo v zvýšenom počte „maďarských“ mandátov; najsilnejšia strana Smer by mohla súhlasiť s viacerými obvodmi, avšak tiež by nemala zaručený minimálne taký istý počet mandátov pri súčasnej podpore ako pri novom modeli, lebo existujú oblasti, napr. Bratislava, kde by stratili viac.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako už bolo v úvode spomenuté, zmeny sa nebudú robiť ľahko. Ministerstvo vnútra má pred sebou veľa práce, ale ešte viac práce majú politické strany, aby našli vyhovujúcejšie riešnie.

Michal Perignáth

Michal Perignáth

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent práva. Bývalý vedúci kresťanského mládežníckeho spoločenstva. Možno trošku komplikovaný. Stále zaľúbený. Pravičiar. Zoznam autorových rubrík:  PrávoLoveŽivotPolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu