Kým Boh je a čo si o tom myslíme my

Autor: Michal Perignáth | 3.4.2011 o 11:23 | Karma článku: 8,36 | Prečítané:  1339x

Asi zvláštny názov článku. Čo si teda my, ľudia, možno myslíme o Bohu? Aké sú naše predstavy o ňom? A z druhej strany - čo si Boh myslí o nás (za predpokladu, že je skutočný)? Skúsme sa pozrieť do Biblie. Takže, aké slová tam môžeme nájsť aj na našu adresu?

Naše predstavy - to, ako vnímame Boha, môže vyzerať napríklad aj takto:

 

Boh ako dedko na obláčiku, ktorý nepočuje - Nejaký zostarnutý starý pán sedí si na obláčiku, nemá poňatia, čo sa deje na zemi. Čo je horšie, kvôli problémom so sluchom nás nedokáže počuť.

Boh ako prísny sudca - Boh má neskutočnú potechu, keď môže kohokoľvek (najlepšie všetkých) len trestať. A nielen to. Čím prísnejší trest, tým lepšie pre neho.

Boh ako policajt, ktorý čaká, kedy zhreším - Boh nás monitoruje a je kedykoľvek pripravený vybrať na nás obušok. To je jeho zamestnanie - čakať a byť pri každučkom priestupku. Keď nás Boh nevidí, tak sa všetko zdá v poriadku, akonáhle sa však objaví, musíme pred ním utekať, aby sme nedostali po prstoch.

Boh ako automat - Boh je ako automat na kávu: vhodíš mince a vyjde ti káva. Avšak tento zázračný automat dokáže oveľa viac. Dokáže nám vyplniť každú  túžbu. Čo si zmyslíme, to hneď máme.

Boh ako hodinár - Boh má vo svojom labáku všetky možné druhy hodín, ktoré predstavujú životy nás ľudí. Toto tikajúce laboratórium sa nikdy nezastaví. Ako sa tak Boh prechádza, povie si, že zastaví nejaké hodiny. To je celá jeho robota - chodenie od hodín k hodinám.

Boh ako Santa Claus - Boh môže byť ako Santa Claus. V podstate sa počas roka neprejavuje, ale keď prídu Vianoce, tak nám čosi pekné prinesie. A potom odíde a nevieme o ňom, ako je (nový) rok dlhý.

Boh ako inštalatér - Boh v montérkach sedí vo svojom kanclíku a pohne sa len vtedy, keď sa čosi v našom živote nevydarí - keď praskne nejaká trubka. Potom zavoláme inštalatéra, ktorý to opraví. Následne sa inštalatér vráti do kanclu a vyloží nohy na stôl čakájúc na ďalší telefonát.

Boh ako bábkar - Boh tu s nami hrá jedno divadelné predstavenie. My sme bábky a všetky naše pohyby sú súčasťou neskutočného predstavenia, ktoré nevidí nikto iný než Boh.

Boh ako počítač - Boh je nepredstaviteľne premakaný stroj. Všetko funguje podľa presne stanovených výpočtov a vzorcov.

 

Boh nám ale cez Bibliu - Božie slovo ukazuje, že

 

On je milosrdný Otec - príbeh z Lk 15,11-32: Otec hovorí: „Patrilo sa hodovať a radovať sa, lebo tento tvoj brat bol mŕtvy, a ožil, bol stratený, a našiel sa."

On je prameňom lásky - 1Jn 4,7-8: Láska je z Boha a každý, kto miluje, narodil sa z Boha a pozná Boha. Kto nemiluje, nepoznal Boha, lebo Boh je láska.

 

Počuje, keď k nemu zavoláme - Mt 21,22: A dostanete všetko, o čo budete s vierou prosiť v modlitbe.

Nám odpúšťa - Iz 1,18: Ak budú vaše hriechy sťa šarlát, budú obielené ako sneh, ak sa budú červenať sťa purpur, budú ako vlna (biele).

Nám ukazuje, čo je pre nás dobré - 1Sol 4,3-4: Lebo to je Božia vôľa, vaše posvätenie:  aby každý z vás vedel mať svoju nádobu vo svätosti a v úcte.

Nám dáva život v hojnosti - Jn 10,10: Ja som prišiel, aby (ste) mali život a aby (ste) ho mali hojnejšie.

Je s nami stále - Mt 28,20: Ja som s vami po všetky dni až do skončenia sveta.

Veľmi miluje svet - Jn 3,16: Veď Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nezahynul nik, kto v neho verí, ale mal večný život.

 

Jeho láska je prvá - 1Jn 4,19: My milujeme, pretože on prvý miloval nás.

Jeho láska je osobná - Iz 49,16: Do dlaní som si ťa vryl.

Jeho láska je bezpodmienečná - Jn 15,9: Ako mňa miluje Otec, tak ja milujem vás.

Jeho láska je univerzálna - Rim 5,8: Ale Boh dokazuje svoju lásku k nám tým, že Kristus zomrel za nás, keď sme boli ešte hriešnici.

Nás nikdy neopustí - Iz 49,15: Či zabudne žena na svoje nemluvňa a nemá zľutovania nad plodom svojho lona? I keby ona zabudla, ja nezabudnem na teba.

Jeho vlastnosti a črty sú - Ž 86,15: No ty, Pane, si Boh milosrdný a láskavý, zhovievavý, veľmi milostivý a verný.

 

Mrzí ma, že nám je občas ťažko prijať Boha kvôli ľuďom (kresťanom), pretože sme od nich nevideli dobrý príklad. Ešte ťažšie je možno prijať Božie otcovstvo kvôli tej karikatúre Otca, ktorú my kresťania maľujeme. A možno sme nikdy nenašli v Biblii verše o tom, že Boh je láska (1Jn 4,8). Možno sme len chceli racionálne dokázať, že Boh existuje/neexistuje. Kierkegaard hovorí: „Nie je dôležité vedieť, či Boh existuje; dôležité je vedieť, či je láska." Prijatie toho, že Boh je naším Otcom, môže znamenať úplne novú kvalitu viery. Vieru nie postavenú na čomsi, ale vieru postavenú na pravde, že Boh je dobrý Otec.

 

Nech je dnešná nedeľa skutočne radostná! To prajem sebe i vám.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Titul venoval Sagan manželke a šampiónovi, ktorý zahynul

Využil jedinú šancu, ktorú mal. Má tretí titul majstra sveta.


Už ste čítali?