Prečo by KDH nemalo ísť so Smerom

Autor: Michal Perignáth | 3.11.2011 o 21:32 | Karma článku: 8,16 | Prečítané:  1453x

Vzťahy sú fajn, bez nich si ťažko predstaviť život. Ak sa udržia v rozumnej miere, dokážu priniesť veľa pozitívneho. Rovnako aj naše politické strany tvoria vzťahy, ba až partnerstvá. Niektoré navrhované budúce partnerstvá však nemusia priniesť to, čo sa od nich očakáva. Medzi takéto príklady zaraďujem možnosť koaličnej spolupráce KDH so Smerom po voľbách. Toto partnerstvo by však malo zhubné dôsledky pre našu spoločnosť možno aj kvôli týmto trom dôvodom.

1, Pre KDH by to bola posledný klinec do rakvy (paradoxne, že to píšem v dušičkovom čase). Fico dokázal vycucať Mečiara a aj Slotu, ktorý sa odoberá na politický dôchodok (konečne).  Ako to urobil? Veľmi jednoducho. Počas vládnutia menil rétoriku tak, aby svojich koaličníkov znemožnil. Myslia si v KDH, že sa tomuto vyhnú? Dúfam, že berú aj túto možnosť do úvahy. Fico je pre svojich koaličníkov toxický. Ak to KDH vyskúša, pravdepodobne to nerozchodí a skonči na smetisku politických dejín, čo by bola škoda pre stranu s viac ako 20-ročnými skúsenosťami. Spomeňte si, že pán docent nedávno povedal, že chce vládu jednej strany.

 

2, Z tohto vyplýva aj druhý dôvod: vláda jednej strany Smeru nie je vo verejnom záujme občanov SR! Preferencie potvrdzujú možnosť tejto katastrofy. Vymeníme stabilitu za bezhraničnosť, nekontrolovateľnosť? Mám obavy, že slovenský volič má krátku pamäť. Navyše, voliť stádovito, bez rozmyslu nám ešte nič dobré neprinieslo. Záujmom občanov v SR je preto mať pluralitu názorov v tom našom politickom nebi.

 

3, KDH vo vláde so Smerom by „posvätilo" prípadné svinstvá. Pardón za výraz. Jedným z hlavných ideí a vízií KDH je aj transparentnosť a očista v najvyšších kruhoch. Dokázalo by KDH naplniť tieto predstavy? Veľmi ťažko. Znovu raz si spomeňme na lepidlo medzi Ficom, Slotom a Mečiarom: peniaze do vrecka. Skutočne, vláda s bezzásadovými politikmi, čo sa ponímania korupcie týka, by poprela zmysluplnosť existencie KDH. Vyznelo by to tak, že KDH zamení prístup k peniazom za morálku. Treba uznať, že pokušenie je veľké. Som rád, a takto verejne ich chválim, že sa nedali zviesť v júni 2010. Myslím, že vtedajším rozhodnutím voličov nestratili, práve naopak.

 

Súčasný vývoj na politickej scéne pripomína rozbúrené more, ďalšie mesiace budú plné špinavostí. Darmo, politickú kultúru sme začali budovať len minulý júl a vidíme, ako to dopadlo (nechcem špekulovať, ani vynášať súdy, písal som o tom minule). Napriek tomu nemôžeme ostať pasívni. Platí tu pár prísloví: Kto nejde voliť, volí Smer. Kto volí zanedbateľné strany, volí Smer. Kto volí Smer, je... :) Verte mi, že som veľmi dobre porozmýšľal, koho pôjdem voliť. Povolebná koalícia KDH so Smerom by ma však nepríjemne prekvapila, možno by som pre budúcnosť urobil iné závery :), keďže som pravicový volič a mám rád, keď sú veci dané na pravú mieru. Nechať sa ťahať za nos nie je práve znakom inteligencie, však?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Titul venoval Sagan manželke a šampiónovi, ktorý zahynul

Využil jedinú šancu, ktorú mal. Má tretí titul majstra sveta.


Už ste čítali?